SBS \ 8. Sınıflar
8. SINIF BİRİNCİ DÖNEM ORTAK SINAV TARİHİ VE KONULARI
  Yazı Boyutu: 10 12 14 16

Liseye geçişte yeni model olan TEOG, yani ortak sınavlar sonucu bir ortaöğretim okuluna yerleşmek için öğrenciler ter dökecek. Peki 8. Sınıf Ortak sınavlar ne zaman yapılacak, sınavlar nasıl olacak ?

 İşte 8. Sınıf 1. dönem ortak sınav konuları ve detaylar:

İlköğretimden Ortaöğretime geçiş olarak düzenlenen yeni sistemde Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine öğrenciler 8. sınıfta 2 dönemde de 6 tane dersten 1 defa olmak şartıyla senede 12 sınava tabii tutulacaktır.Yeni sistemde  türkçe, matematik,fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi , yabancı dil olmak kaydıyla toplam 6 dersten kasım ayının son haftası ilk ortak sınav yapılacaktır. İkinci  merkezi ortak sınav ise 2014 eğitim dönemi Nisan ayının son haftasında yapılacak. 8. sınıf ortak yazılı konuları dağılımı, 8. sınıf ortak yazılı soruları hangi konulardan çıkacak.

Kamuoyuna Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın sunduğu ” İlköğretimden Ortaöğretime Geçiş ” modeliyle alakalı düzenlemeler son buldu. Merkezi Sistem Ortak Sınav Çalışma Takvimlerini Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kamuoyuna duyuruldu.81 ilin Milli Eğitim Müdürlüğüne yine Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip’in  imza attığı çalışma takvimi iletildi.

Ortaöğretimin 8. sınıfında 2013-2014 eğitim-öğretim yılında bir dönemde 2 sınava tabii tutulacak derslerin ilk sınavı , bir dönemde 3 sınava tabii tutulacak derslerin iki sınavı Merkezi Sistem Ortak sınavına dahil olacaktır.

Ortak sınavların yapılacağı zamana kadar öğretim müfredatının işlenmesinde Türkiye çapında beraberliği yakalamak gayesiyle 2013-2014 eğitim takvimine özgü olmak şartıyla konu dağılımını belirten cetvel hazırlandı.Ortak sınavda konu beraberliğinin yakalanması amacıyla öğretmenler yıllık ders planlarının model için hazırlanan cetvelleri dikkate alarak hazırlayacaktır. İlk Merkez Sistem Ortak sınav 2013-2014 eğitim öğretim yılının Kasım ayında , ikinci dönem sınavı ise 2014 Nisan ayı son haftasında öğrencilere sunulacaktır.Ortak sınavların kesin tarihleri Milli Eğitim Bakanlığının düzenleyeceği yönerge de duyurulacaktır.

OKUL İDARESİ VE ÖĞRETMENLER DERS KONULARINI NOKSANSIZ ÖĞRETMEK İÇİN ÖNLEM ALACAK

 İlk dönemdeki ortak sınavda çıkacak sorular eğitim-öğretim yılının başından itibaren yapılacak olan sınava kadar işlenen konulardan belirlenmiş olacaktır.İkinci dönemde yapılacak olan ortak sınavda çıkacak sorular ise eğitim-öğretim yılının başından itibaren ikinci dönem ortak sınav tarihine kadar işlenmiş tüm konulardan ibaret olucaktır.Merkezi Ortak Sınavlara kadar olan sürede tüm ülke genelindeki okulların hepsinin çalışma takvimindeki konuları işlemiş olması için okul idaresi ve öğretmenler tüm önlemleri alacaktır.Cetveldeki birinci dönem ortak sınav ve ikinci dönem ortak sınav dışında yapılacak tüm sınavlar için verilen tarihler bir düşünce niteliğindedir, henüz kesin değildir. Bu sınavlar öğretmenlerin karar verdiği bir tarihte de yapılabilir.

8. SINIF BİRİNCİ DÖNEM ORTAK SINAV TARİHİ VE KONULARI
 
SINAV TARİHİ: 28-29 Kasım 2013
 
TÜRKÇE: Fiilimsiler ile ilişkili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama
 
 İNGİLİZCE: Friendship, Improving One’s Looks ,Road to Success
 
MATEMATİK:Sayılar Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Geometri Örüntü ve Süslemeler, Dönüşüm Geometrisi, Olasılık ve İstatistik Tablo ve Grafikler
 
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ: Zekat, Hac ve Kurban İbadeti, Kaza ve Kader
 
T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Bir kahraman doğuyor, Milli Uyanış: Yurdumuzun İşgaline Tepkiler
 
FEN VE TEKNOLOJİ: Hücre Bölünmesi ve Kalıtım, Kuvvet ve Hareket
 
 
                                                                                                                                 Akademi Rehberlik
                                                                                                                                Hüseyin Faik ŞAHİN
Bu yazıyı : 3167 kişi okudu.
Bookmark and Share Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz \ Takma İsim*
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

© 2010 Akademi Dergisi Dershaneleri
Adres: Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 86/1 Balgat / ANKARA     Tel: 0.312.284 28 38 (pbx) Faks: 0.312.220 32 04  E-Posta: info@akademidershaneleri.com